Ürünlerimiz

DİKEY VE YATAY TAŞIMA SİSTEMLERİ

EGEAY Makina çalıştırılacak proses ve tesis şartlarına uygun olarak uzun ömürlü ve kaliteli dikey ve yatay taşıma sistemleri üretmektedir.

EGEAY Makine Dikey ve Yatay Taşıma sistemlerinde,müşteri odaklı vizyonumuz sayesinde işletme şartlarındaki bakım ve kullanım amaçları ve tesis verimliliği göz önünde bulundurularak dizayn edilir. Müşteri odaklı vizyonumuz sayesinde işletme şartlarındaki bakım ve kullanım amaçları ve tesis verimliliği göz önünde bulundurularak dizayn edilir.

  • Kovalı Elevatör (5-500 ton/saat kapasiteli)
    – Zincirli Tip
    – Bantlı Tip
  • Bantlı ve Rulolu Konveyör
  • Helezon Konveyör
  • Denskonveyör

Kovalı Elevatör

Ağır şartlar için gerekli olabilecek bantlı ve zincirli tip kovalı elevatörler istediğiniz kapasite ve ölçülerde çok kısa sürede ve yerinde montajı yapılarak teslim edilir.

Basit gibi görünen ama, işletmelerin sürekli çalışan ve en önemli ekipmanlarından olan kovalı elevatörler, EGEAY Makina tarafından yılların getirdiği tecrübe ile adım adım geliştirilmiştir. Bu sayede elevatörler işletmenizde unuttuğunuz bir ekipman olacaktır.

Toz halindeki ürünlerin, dikey yönde transferi için kullanılan elevatörlerimiz; kullanılacağı yere göre uygun malzeme ve ihtiyaç duyulan kapasiteye göre uygun tasarım ile yüksek kalite standartları çerçevesinde imal edilirler.

Helezon Konveyör

Helisel yaprakların dairesel hareketi ile toz halindeki malzemenin doğrusal bir yol boyunca taşınması amacıyla kullanılırlar.

Egeay Makina standart olarak Ø114mm, Ø140mm, Ø165mm Ø220mm, Ø270mm, Ø300mm ve Ø380mm çaplarında helezon üretimi yapmaktadır.

Ayrıca standart boyutlardaki helezon imalatının dışında, ihtiyaç halinde farklı boyutlarda da helezon imalatı yapabilmekteyiz. Esnek imalat tekniği ve mühendislik çalışmaları sayesinde, helezon ile ürün transferi konusunda her türlü ihtiyacınızı karşılayabilmenin gururunu yaşıyoruz.

Bantlı Konveyör

Torbalı ürünler  toz, partikül veya parça halindeki ürünlerin bir hat boyunca transferi amacıyla kullanılırlar.Hassas ve ağır şartlar için gerekli olabilecek çok çeşitli konveyör imalatı ürün gamımız içerisinde yer almaktadır.

Basit gibi görünen ama, işletmelerin sürekli çalışan ve en önemli ekipmanlarından olan konveyörler, EGEAY Makina tarafından yılların getirdiği tecrübe ile adım adım geliştirilmiştir. Bu sayede konveyörler işletmenizde unuttuğunuz bir ekipman olacaktır.

Denskonveyör ( Pnömatik Taşıma Sistemi )

Pnömatik taşıma konusunda kazanmış olduğumuz deneyim ile, tasarıma bilimsel yaklaşmaktayız. Her sistemin ve her prosesin farklı taşıma sistemine ihtiyaç duyduğu için  denskonveyör de taşıma sisteminin vazgeçilmez parçası haline gelmektedir.

Transfer edilecek mal ile dolu olan kaba yüksek basınçlı hava verilir daha sonra açılan vana ile yüksek basınçlı hava mal karışımı siklona, siloya yada hedef mixere transfer edilir. Eğer proseste transfer sırasında liflenecek yada sürtünmeden dolayı karakteristiğine zarar verecek malzeme varsa özellikle bu yöntem kullanılabilir. Yoğun faz transfer yapısı itibari ile seyrek fazdan daha farklı enstrümanlarla çalışır.Taşıma ekipmanları seyrek faza göre daha fazla dayanıma sahiptir. Yüksek basınçlı hava ile yapılan bu transferde kalın etli borular, özel bazalt dirsekler kullanılır. Ayrıca diresek olarak farklı teknolojiler malzeme aşınımının önüne geçen ürünler de geliştirilmiştir.

Seyrek faz pnömatik transfer de hava üretici olarak kullanılan Santrüfüj veya Roots tipi blowerlar ortamdaki havayı vakumla çekerek ve havayı sıkıştırarak bir itme basıncı oluşturur. Atmosferik ortamdaki havanın bağıl neminden dolayı su zerrecikleri basıncın oluşumu sırasında iyi bir iletken olarak çalışırlar, bu yüz den de transfer havasının ısınmasına neden olurlar. Bu sıcaklık prosesin çalışma basıncına, transferin sürükleme hızına bağlı olarak zaman zaman 80 C kadar çıkabilir.

Eğer hedef taşıma materyali bu sıcaklıklardan etkilenecek yapıda ise proseste ön soğutma,basınçlı havayı prosese sokmadan önce son soğutma işlemleri gerekebilir. Havanın sıcaklığından,hızından ve istenilen kapasitelere ulaşmak için kullanılan seyrek fazın komplex yapısı yerine Denseyör, Transporter, Yoğun faz taşıyıcısı en uygun çözüm olabilir.

PNÖMATİK TAŞIMA SİSTEMi NASIL ÇALIŞIR?

Granül halde bulunan malzemelerin basınçlı hava veya farklı itici gazlar yardımı ile taşınması veya dozajlanması işlerine pnömatik taşıma  veya pnömatik transport adı verilmektedir. Pnömatik taşıma sisteminin çalışma prensibi, basınçlı hava akımının sahip olduğu kinetik enerjinin transfer edilecek granül yapıdaki ürüne iletilmesi mantığına dayanmaktadır.